František Skála – EXPO

26. 11. 2014 – 1. 3. 2015, Dům U Jonáše

František Skála, sochař, malíř, ilustrátor, hudebník, tanečník a „ctitel trvale udržitelného rozkladu“ představuje na své pardubické výstavě zlomek z nepřehledné šíře tvůrčích aktivit a osobitých (uměleckých i neuměleckých) projevů, jimiž už téměř tři desetiletí čeří vodu českého uměleckého rybníka.

Výtvarník František Skála na sebe upozornil už v polovině osmdesátých let – v řadách skupiny Tvrdohlaví a posléze i na samostatných výstavách. Vedle prvních úspěchů spojených zejména s ilustracemi knížek pro děti vystavoval na různých neoficiálních přehlídkách své prostorové objekty, zpívá a tančí v Malém tanečním orchestru a s kapelou Finský barok nebo vystupuje s uskupením Tros Sketos. Na počátku devadesátých let se na veřejnosti objevují první doklady existence tajné organizace B.K.S., jejímž je František Skála skutečným členem.

Jeho díla nesou od počátku punc nezaměnitelnosti. K základním rysům charakterizujícím jeho práce patří smysl pro humor a ironii, spontánnost, volná hra asociací, respekt a láska k materiálům i jejich přirozeným vlastnostem a nadšení pro „druhý život věci v umění“ projevující se schopností vyzdvihnout předměty z propadliště dějin do záře reflektorů. Výraz a podoba děl jsou velmi proměnlivé – jednou zaujmou až dekadentní rafinovaností, jindy dětsky naivním a přímočarým pohledem na věci, které míjíme bez povšimnutí – vždy je pro ně ale charakteristické dokonalé řemeslné zpracování a smysl pro nejmenší detail. František Skála se umí dívat, pozorovat a hledat, a čas takto strávený se přelévá do jeho prací. Jako gurmán prchavých okamžiků dokáže zachytit a přenést nezachytitelné – ze vzpomínek a snů vyvolává magické obrazy, esence pocitů a tušení tajemného. Čas v jeho dílech plyne jinak, než ten každodenní, obyčejný. Dovoluje nám zpomalit, žasnout, nadchnout se maličkostmi. Svou spontánní hravostí nás vrací k vzpomínkám na dětství – k době plné překvapení, kdy se denně děly zázraky a na všechno bylo ještě dost času.

Pardubická přehlídka je průřezem Skálova díla z posledních několika let. Představí autorův výběr z obrazových cyklů i prostorové objekty a instalace. Vedle souboru Špionážních fotografií a Fotoobrazů zachycujících nevšední momentky jako záblesky každodenních situací bude vystaven i cyklus Příběh K. Decaye Larise, který sdílí poetiku Skálova úspěšného fotokomiksu Skutečný příběh Cílka a Lídy. Soubor Krajiny z bezčasí přináší monochromní termokresby úsporností a vzdušností připomínající čínskou tušovou malbu. Vystaveny budou i známé Tabulky s šifrovanými informacemi nebo několikadílná instalace Casette per colori – hold neznámému malíři, jehož dílo bylo odsouzeno k zapomnění. Milovníci Skálových hudebních nástrojů se mohou těšit na nové modely kytar. Několik světelných objektů – Duše stromu, Dóm, Energie – bude jistě v zimním čase přitahovat svým neopakovatelným kouzlem a jako bludičky povedou návštěvníka výstavou. Nejrozsáhlejší z nich je světelná instalace EXPO 3000, která připomíná další s faset Skálovy osobnosti – jeho práce scénické a architektonické (v polovině devadesátých let práce na interiérech pražského Paláce Akropolis a v nedávné době velkou realizaci Rajské zahrady v centru Sluňákov v Horce nad Moravou). Výběr doplní drobné objekty a známé deníky Františka Skály.

úterý 27. 1. /15:30 a 17:00/ Dům U Jonáše
komentovaná prohlídka výstavou Expo v podání Františka Skály

Pozvánka na komentovanou prohlídku ke stažení ZDE

Tisková zpráva k výstavě Františka Skály ZDE

Pozvánka na výstavu ke stažení ZDE

Publikace, pohledy, grafiky, obálky, samolepky, které lze zakoupit v rámci výstavy ZDE

Skála je špionem ve službách originality – recenze na naši výstavu na webu Novinky.cz

Expo výtvarných orgií Františka Skály – recenze na naši výstavu na webu České televize

František Skála – EXPO v Domě U Jonáše – recenze na naši výstavu na webu Kudyznudy

František Skála – EXPO – recenze na naši výstavu na webu Pardubicko

František Skála – EXPO – recenze na naši výstavu na webu Chrudimské noviny

František Skála – EXPO – recenze na naši výstavu na webu Blesku

Recenze výstavy Františka Skály v Ateliéru ZDE